Zabieg na chrapanie. Jaki powinienem wybrać?
Chrapanie w medycynie jest uznawane za szczególny proces, który czasami występuje podczas snu i towarzyszą temu pewne dźwięki, które są wydawane z niezwykłą regularnością. Dźwięki te mogą emitować ludzi, którzy nie mogą odpowiednio zrelaksować się podczas snu. W stanie relaksu miękkie tkanki nosogardzieli zaczynają wibrować, przez co powstają nieprzyjemne dźwięki, nazywane chrapaniem. Jednym ze sposobów leczenia jest zabieg na chrapanie. Jednak przy mnogości tych kuracji rodzi się jedno podstawowe pytanie – na jaki się zdecydować, aby wybrać skuteczny i nie wydać oszczędności swojego życia?
Nawigacja:
- Jakie zabiegi na chrapanie są warte uwagi?
- Kim jest lekarz od chrapania, który dobierze zabieg?
- Na czym polega operacja na chrapanie?
- Laserowe leczenie chrapania
Jakie zabiegi na chrapanie są warte uwagi?
Naukowcy wykazali, że chrapanie ma negatywny wpływ na ludzki mózg, ponieważ zmniejsza ilość szarych komórek, ponadto zwiększa się ryzyko powstawania i rozwoju chorób serca. W zawiązku z tym problemem prędzej czy później ludzie zaczynają szukać skutecznego sposobu na pozbycie się chrapania. I chociaż wybór różnych leków jest dość szeroki, to długotrwałe wyniki są rzadko osiągane.
Kim jest lekarz od chrapania, który dobierze zabieg?
Pragnąc wyleczyć chrapanie jaki lekarz powinien przeprowadzić w tym kierunku diagnostykę? Właściwy lekarz od chrapania to laryngolog lub otolaryngolog.
Po każdej nocy spędzonej na chrapaniu osoba budzi się z jeszcze większą irytacją i poczuciem zmęczenia. Dlatego medycyna poważnie podeszła do problemu chrapania i opracowała kilka sposobów leczenia:
- Laserowe leczenie chrapania,
- Zabieg na chrapanie tzw. koblacja (energia fal elektromagnetycznych) wykonywany jest w systemie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym. Czas takiego zabiegu nie przekracza 20 minut.
- Koblacja małżowin nosowych,
- Koblacja podniebienia miękkiego,
- Plastyka podniebienia miękkiego i języczka metodą koblacji.
Ponadto po szczegółowej diagnostyce laryngolog możne zadecydować, że konieczna jest chirurgiczna operacja na chrapanie, czyli usuwanie migdałków podniebiennych. Mając tyle opcji to laryngolog musi zdecydować, który na chrapanie zabieg będzie najbardziej optymalny dla danej osoby.
Na czym polega operacja na chrapanie?
Operacja na chrapanie jest leczeniem w ostateczności. Powinna więc być rozważana tylko wtedy, gdy proste niechirurgiczne alternatywy zostały wypróbowane i nie przyniosły oczekiwanych efektów. Przed rozpoczęciem operacji na podniebieniu laryngolog musi upewnić się, że chrapanie pochodzi od podniebienia, a nie od podstawy języka. Jeśli są nieprawidłowości w nosie, należy je również rozważyć przed podjęciem decyzji o operacji podniebienia.
Laserowe leczenie chrapania
Leczenie chrapania laserem to nieinwazyjne, przyjazne dla pacjenta leczenie laserem w celu podniesienia, jakości jego snu. Taki zabieg na chrapanie zmniejsza skutki bezdechu sennego i zmniejsza amplitudę chrapania za pomocą delikatnego, wywołanego laserem efektu spowodowanego skurczem kolagenu w tkance śluzówki jamy ustnej. Zabieg laserowy wykonuje się z miejscowym znieczuleniem w celu skorygowania anatomicznej przyczyny chrapania poprzez przycięcie języczka i podniebienia miękkiego.
Podsumowanie
Na rynku znajduje się wiele produktów, które zapobiegają chrapaniu, w tym specjalne opaski na chrapanie, nakładki, i paski podbródka. Pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania efektów chrapania powinno być wykorzystanie takich nieinwazyjnych metod. Tak, więc, po wyjaśnieniu powodów chrapania i rozważeniu niektórych sposobów leczenia, konieczne jest bardziej szczegółowe omówienie metod i środków zwalczania chrapania.
Źródła:
- Klawe, Jacek J., and Małgorzata Tafil-Klawe. „Obturacyjny bezdech senny w procesie biologicznego starzenia się organizmu.” Gerontologia Polska 13.1 (2005): 8-13.
- Żarowski, Marcin, and Barbara Steinborn. „Zaburzenia snu w zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.” Neurol Dziec 17 (2008): 49-54.