Archiwum Kategorii: Podstawowe informacje

Zabieg na chrapanie. Jaki powinienem wybrać?

Chrapanie w medycynie jest uznawane za szczególny proces, który czasami występuje podczas snu i towarzyszą temu pewne dźwięki, które są wydawane z niezwykłą regularnością. Dźwięki te mogą emitować ludzi, którzy nie mogą odpowiednio zrelaksować się podczas snu. W stanie relaksu miękkie tkanki nosogardzieli zaczynają wibrować, przez co powstają nieprzyjemne dźwięki, nazywane chrapaniem. Jednym ze sposobów leczenia jest zabieg na chrapanie. Jednak przy mnogości tych kuracji rodzi się jedno podstawowe pytanie – na jaki się zdecydować, aby wybrać skuteczny i nie wydać oszczędności swojego życia?

Przyczyny chrapania i problemów ze spaniem

Każdy z nas potrzebuje wypoczynku, a więc sen jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Osoba dorosła powinna przesypiać każdego dnia minimum 6 godzin. Istnieją jednak czynniki, które sen zakłócają. Na niektóre z nich nie mamy wpływu. Na przykład hałasy za oknem, remont w mieszkaniu obok. A także chrapanie, które z reguły dotyka mężczyzn po 40 roku życia. I wbrew pozorom bardzo często występuje również u kobiet w ciąży, gdyż dziecko uciska przeponę, która jest odpowiedzialna za oddychanie. Badanie pokazują, że problem ten dotyczy już ponad milion ludzi w Polsce. Większość z nich nauczyła się z tym żyć, warto jednak poznać przyczynę chrapania oraz możliwe sposoby zapobiegania. Jakie są najczęstsze przyczyny chrapania?

Chrapanie – problem u dzieci i dorosłych

Co to jest chrapanie? Chrapanie to utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe, powodujący turbulencje, które wprawiają podniebienie i języczek w drgania. Najczęściej występuje w trakcie snu, podczas wdechu powietrza. Choć nie zagraża życiu, może być objawem groźnego bezdechu sennego.