Preparaty na chrapanie – ranking produktów

 

Chrapanie to dolegliwość, która jest uciążliwa nie tylko dla cierpiącej na nią osoby, ale także dla najbliższego otoczenia. Dlatego też warto poszukać skutecznego produktu, który sprawi, że chrapanie zniknie. Które z nich warto wziąć pod uwagę?


Nawigacja:

Ranking produktów na chrapanie

Na początku roku przeprowadziliśmy wśród naszej społeczności ankietę dotyczącą produktów na chrapanie. Głównymi czynnikami podlegającymi ocenie były przede wszystkim:

  • szybkość działania,
  • skuteczność działania,
  • cena,
  • chęć rekomendacji produktu,
  • skutki uboczne.

Do wyliczenia średniej ocen użyliśmy mediany wszystkich głosów, jednocześnie odrzucając wyniki krańcowe (najwyższe i najniższe). Poniżej prezentujemy wyniki 6 produktów, które uzyskały najwyższe sumaryczne oceny w kolejności od tego, który uzyskał najwyższy wynik.

1. Opaska na chrapanie okazuje się najbardziej uniwersalna

Opaska na chrapanie to jeden ze skuteczniejszych środków. Nie zawiera uczulających składników i może być ona stosowana zawsze. Po jej założeniu nie ma konieczności rezygnowania z napojów czy posiłków. Cena tego typu produktu również nie jest tak wysoka, jak w przypadku aparatów przeciw chrapaniu. Dlatego też, jeśli problemem jest wyłącznie chrapanie, to o wiele lepiej jest zastosować opaskę.

2. Adenol krople donosowe 

Adenol to środek na chrapanie, który ma w swoim składzie naturalne olejki eteryczne. Dlatego też jest on skuteczny głównie wtedy gdy powodem chrapania jest zatkany nos. Kropli Adenol nie zakrapia się, lecznicze działanie wykazują opary olejków eterycznych. Dla niektórych osób taki sposób aplikacji jest najlepszy. Wadą środków opartych o działanie olejków eterycznych jest możliwość wywołania alergii i potencjalne (i niestety realne) zagrożenie katarem polekowym.

3. Poduszka na chrapanie

Poduszka przeciw chrapaniu to zwykle nieco ulepszona poduszka ortopedyczna. Często bowiem chrapanie jest spowodowane niewłaściwym ułożeniem głowy podczas snu. Poduszka jest tak wyprofilowana, by niemożliwe było złe ułożenie głowy. Jeśli rzeczywiście była to przyczyna chrapania, to produkt jest skuteczny. Jednak należy mieć na uwadze, że niekiedy tkanki miękkie są na tyle niestabilne, że tego typu środek nie wystarczy, a co gorsza może to poważnie zagrażać naszemu zdrowiu.

4. Środek na chrapanie w formie spray’u, Desnoran

Desnoran to skuteczny środek na chrapanie, który ma formę spray’u. Jego działanie również oparte na działaniu olejków eterycznych, jednak nie tylko. Działanie tego preparatu polega również na wzmocnieniu miękkich tkanek gardła i podniebienia. Wadą jest niezbyt wygodna dla niektórych osób aplikacja, a także zawartość substancji potencjalnie uczulających. Ponadto Desnoran nie zawsze działa po pierwszym zastosowaniu. Dlatego o jego skuteczności można mówić dopiero po kilku użyciach. Tak jak w wypadku Adenolu, po jego długotrwałym stosowaniu istnieje zagrożenie powstania kataru polekowego.

5. Nie Chrap!!! Spray do gardła

Nie Chrap!!! To preparat na bazie olejków eterycznych w spray’u do gardła. Ta metoda aplikacji jest zazwyczaj lepsza niż w przypadku aerozolu do nosa, szczególnie jeśli powodem chrapania nie jest zatkany nos. Tak jak inne preparaty na chrapanie Nie Chrap!!! oparty jest na olejkach eterycznych. Tak jak już wspomniano wyżej mogą być one powodem uczuleń, dlatego warto wykonać test przed użyciem spray’u.

6. Snoreeze listki doustne

Tabletki na chrapanie bez recepty praktycznie nie są dostępne. Można jednak znaleźć preparaty doustne w innej formie. Takie są właśnie listki doustne Snozeere. Podobnie jak tabletki przeciw chrapaniu do ssania, listki należy rozpuścić w ustach. Lecznicze substancje osadzają się na gardle, dzięki czemu chrapanie powinno zniknąć. Po zastosowaniu środka nie można jednak pić i jeść, by nie spłukać leku.

7. Plastry na chrapanie Snoreeze

Plastry na chrapanie są stosowane zewnętrznie. Mają one na celu udrożnienie dróg oddechowych, a zwłaszcza nosa. Zaletą tego typu środków jest ich aplikacja. Wadą jest zawartość olejków eterycznych, które czasami mogą uczulać. Środki na bazie olejków eterycznych działają przeciw chrapaniu tylko wtedy gdy to zatkany nos jest przyczyną problemu.

8. Aparat przeciw chrapaniu Apnerax

Aparat na chrapanie Apnerax to bardziej rozszerzony środek. W przeciwieństwie do leków bez recepty może być on używany nie tylko w przypadku samego chrapania, ale również w przypadku bezdechu. Wadą tego urządzenia zazwyczaj jest wysoka cena.

Podsumowanie

Powyżej prezentowany ranking produktów na pewno pomoże wybrać produkt nadający się dla Twoich potrzeb. Jak widać nie tylko tabletki na chrapanie zasługują na rekomendację – prawdę mówiąc brak jakichkolwiek tego typu produktów wyraźnie pokazuje, że społeczeństwo im nie ufa. Jakoś nas nie dziwi fakt, że coraz więcej osób rezygnuje z produktów, które mogą działać inwazyjnie dla naszego organizmu. Jednak o tym pozwolimy Wam zadecydować już samemu.

Źródła:
  1. Pardak, Piotr, Piotr S. Paprzycki, and Lech Panasiuk. “Ocena przydatności wybranych elementów badania lekarskiego w prognozowaniu stopnia ciężkości obturacyjnego bezdechu sennego.” Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 20.3 (2014).
  2. Chazan, Ryszarda. “Klasyfikacja, obraz kliniczny i diagnostyka zaburzeń oddychania w czasie snu.” Via Medica (2007): 15-19.

Dodaj komentarz