Przyczyny chrapania i problemów ze spaniem

 

Każdy z nas potrzebuje wypoczynku, a więc sen jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Osoba dorosła powinna przesypiać każdego dnia minimum 6 godzin. Istnieją jednak czynniki, które sen zakłócają. Na niektóre z nich nie mamy wpływu. Na przykład hałasy za oknem, remont w mieszkaniu obok. A także chrapanie, które z reguły dotyka mężczyzn po 40 roku życia. I wbrew pozorom bardzo często występuje również u kobiet w ciąży, gdyż dziecko uciska przeponę, która jest odpowiedzialna za oddychanie. Badanie pokazują, że problem ten dotyczy już ponad milion ludzi w Polsce. Większość z nich nauczyła się z tym żyć, warto jednak poznać przyczynę chrapania oraz możliwe sposoby zapobiegania. Jakie są najczęstsze przyczyny chrapania?


Nawigacja:

Najczęstszymi przyczynami chrapania jest nasza fizjologia i deformacje w okolicach nosa

Chrapanie to dźwięk wydawany przez nasze gardło na skutek drgania oraz wibracji tkanek gardła oraz języczka, które mają miejsce w trakcie wdychania oraz wydychania powietrza. Przepływ powietrza w trakcie snu jest utrudniony, stąd uciążliwe odgłosy wydawane przez gardło. Bardzo popularne powody chrapania to krzywa przegroda nosowa, zwiotczenie mięśni gardła, a także menopauza.

Dlaczego chrapiemy? Przyczyny chrapania a budowa ciała

Specyficzna budowa gardła, przerośnięcie języka oraz polipy w nosie. Jeśli wciąż zadajesz sobie pytanie “dlaczego chrapiemy, mimo że nie mamy kataru?”, warto przyjrzeć się własnej diecie, gdyż to również ona odpowiada za przebieg naszego snu, a co za tym idzie, ma wpływ na chrapanie. Przyczyny to na przykład dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, spożywanie alkoholu przed snem, otyłość, brak aktywności fizycznej. Zdrowy styl życia zapewni nam nie tylko dobry wygląd, ale również zdrowie.

Chrapanie może być skutkiem takich chorób jak:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • nietolerancja niektórych produktów występujących w codziennej diecie, na przykład glutenu,
  • chorób laryngologicznych.

Niektórzy ludzie cierpią na problemy z zasypianiem i sięgają po leki nasenne, one również są przyczyną chrapania, warto więc zrezygnować z nich i zaobserwować czy nie nastąpi poprawa. Zmiana poduszki to kolejne rozwiązanie, tak jak i wietrzenie pokoju w którym śpimy przed snem. Czasem wystarczy zmiana pozycji snu i problem zostaje rozwiązany, powszechnie wiadomo iż leżenie na wznak potęguje chrapanie. Warto spróbować tych nieinwazyjnych sposobów, zanim udamy się do lekarza, a więc przede wszystkim zdrowa dieta, aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej wagi ciała to recepta na dobrze przespane noce, bez dokuczliwego chrapania!

Gdy dolega nam chrapanie przyczyny lekceważone odbijają się przede wszystkim na relacjach z naszymi bliskimi

Chrapanie z reguły nie przeszkadza osobie dotkniętej tą dolegliwością, ale ma zdecydowany wpływ na życie osoby, z którą dzielimy łóżko. Z reguły są to małżonki, gdyż jak pamiętamy problem ten dotyczy przede wszystkim mężczyzn. Osoby te z reguły zachodzą w głowę, zastanawiając się od czego się chrapie. Chrapanie może być również wynikiem poważnych problemów zdrowotnych, nie należy go więc ignorować. Polecana jest profilaktyczna wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który na postawione pytanie dlaczego się chrapie, zleci szereg badać lub skieruje do specjalisty.

Źródła:
  1. Wierzbicka, Aleksandra, et al. “Zaburzenia oddychania podczas snu u osób starszych-czynnik ryzyka i czynnik prognostyczny udaru mózgu.” Gerontologia Polska 13.1 (2005): 19-24.
  2. Kukwa, Andrzej, and M. Pietniczka-Załęska. “Zaburzenia oddychania podczas snu.” Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii 1 (1998): 49-55.

Dodaj komentarz