Przyczyny chrapania i problemów ze spaniem

Każdy z nas potrzebuje wypoczynku, a więc sen jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Osoba dorosła powinna przesypiać każdego dnia minimum 6 godzin. Istnieją jednak czynniki, które sen zakłócają. Na niektóre z nich nie mamy wpływu. Na przykład hałasy za oknem, remont w mieszkaniu obok. A także chrapanie, które z reguły dotyka mężczyzn po 40 roku życia. I wbrew pozorom bardzo często występuje również u kobiet w ciąży, gdyż dziecko uciska przeponę, która jest odpowiedzialna za oddychanie. Badanie pokazują, że problem ten dotyczy już ponad milion ludzi w Polsce. Większość z nich nauczyła się z tym żyć, warto jednak poznać przyczynę chrapania oraz możliwe sposoby zapobiegania. Jakie są najczęstsze przyczyny chrapania?

Najczęstszymi przyczynami chrapania jest nasza fizjologia i deformacje w okolicach nosa

Chrapanie to dźwięk wydawany przez nasze gardło na skutek drgania oraz wibracji tkanek gardła oraz języczka, które mają miejsce w trakcie wdychania oraz wydychania powietrza. Przepływ powietrza w trakcie snu jest utrudniony, stąd uciążliwe odgłosy wydawane przez gardło. Bardzo popularne powody chrapania to krzywa przegroda nosowa, zwiotczenie mięśni gardła, a także menopauza.

Dlaczego chrapiemy? Przyczyny chrapania a budowa ciała

Specyficzna budowa gardła, przerośnięcie języka oraz polipy w nosie. Jeśli wciąż zadajesz sobie pytanie “dlaczego chrapiemy, mimo że nie mamy kataru?”, warto przyjrzeć się własnej diecie, gdyż to również ona odpowiada za przebieg naszego snu, a co za tym idzie, ma wpływ na chrapanie. Przyczyny to na przykład dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, spożywanie alkoholu przed snem, otyłość, brak aktywności fizycznej. Zdrowy styl życia zapewni nam nie tylko dobry wygląd, ale również zdrowie.

Chrapanie może być skutkiem takich chorób jak:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • nietolerancja niektórych produktów występujących w codziennej diecie, na przykład glutenu,
  • chorób laryngologicznych.

Niektórzy ludzie cierpią na problemy z zasypianiem i sięgają po leki nasenne, one również są przyczyną chrapania, warto więc zrezygnować z nich i zaobserwować czy nie nastąpi poprawa. Zmiana poduszki to kolejne rozwiązanie, tak jak i wietrzenie pokoju w którym śpimy przed snem. Czasem wystarczy zmiana pozycji snu i problem zostaje rozwiązany, powszechnie wiadomo iż leżenie na wznak potęguje chrapanie. Warto spróbować tych nieinwazyjnych sposobów, zanim udamy się do lekarza, a więc przede wszystkim zdrowa dieta, aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej wagi ciała to recepta na dobrze przespane noce, bez dokuczliwego chrapania!

Gdy dolega nam chrapanie przyczyny lekceważone odbijają się przede wszystkim na relacjach z naszymi bliskimi

Chrapanie z reguły nie przeszkadza osobie dotkniętej tą dolegliwością, ale ma zdecydowany wpływ na życie osoby, z którą dzielimy łóżko. Z reguły są to małżonki, gdyż jak pamiętamy problem ten dotyczy przede wszystkim mężczyzn. Osoby te z reguły zachodzą w głowę, zastanawiając się od czego się chrapie. Chrapanie może być również wynikiem poważnych problemów zdrowotnych, nie należy go więc ignorować. Polecana jest profilaktyczna wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który na postawione pytanie dlaczego się chrapie, zleci szereg badać lub skieruje do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

czterdzieści sześć − czterdzieści =