Lek na chrapanie. Tylko który? Ranking produktów

 

Jeśli chodzi o dolegliwość taką jak chrapanie, to obecnie na rynku można znaleźć różnego typu środki, które mają na celu jej zmniejszenie. Skuteczny lek na chrapanie powinien wykazywać się przede wszystkim dużą skutecznością i mieć niewiele skutków ubocznych.


Nawigacja:

Ranking rekomendowanych leków na chrapanie

Na bazie ankiety przeprowadzonej wśród naszych czytelników, stworzyliśmy ranking farmakologicznych produktów, które są najczęściej rekomendowane. Poniżej prezentujemy rezultaty takich leków na chrapanie.

1. Na uciążliwe chrapanie leki firmy Nie Chrap!!!

Lek na chrapanie Nie Chrap!!! to środek w spray’u, który ma za zadanie poprawić przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Zawarte w preparacie olejki eteryczne mają również za zadanie udrożnić nos. Forma preparatu jest wygodna, co jest sporą zaletą tego produktu. Wadą jest zawartość olejków, które mogą być szkodliwe dla osób cierpiących na alergię.

2. Desnorsan spray do nosa

Ten spray do nosa ma na celu nie tylko jego odetkanie, ale także poprawę przepływu powietrza przez gardło. Zaletą tego środka jest jego dość dobra skuteczność, wadą sposób podawania oraz możliwość wywołania ataku alergicznego w przypadku osób uczulonych na składniki preparatu. Takie preparaty jest Desnorsan mogą nie wykazywać działania od razu, konieczne jest wtedy stosowanie ich przez dłuższy okres.

3. Adenol krople przeciw chrapaniu

Adenol to środek na bazie ziół. Jest to produkt na chrapanie, którego skuteczność zależy od tego, czy chrapanie jest efektem zatkanego nosa. Ten preparat jest bowiem mieszanką olejków eterycznych, które mają na celu odetkanie dróg oddechowych. Preparat będzie więc skuteczny głównie wtedy gdy chrapanie występuje sporadycznie i jest wynikiem infekcji. W innych przypadkach nie zadziała.

4. Lek na chrapanie Silence, w aerozolu

Tego typu środek jest zwykle bardziej skuteczny niż standardowa mieszanka olejków eterycznych. Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku takiej dolegliwości jak chrapanie leki bazują często na tego typu naturalnych substancjach. Aerozol działa bezpośrednio na miękkie podniebienie, nieco je usztywniając. Jednocześnie preparat dba o nawilżenie gardła, dzięki czemu w niektórych przypadkach rzeczywiście może zminimalizować chrapanie.

5. Breathe Right paski

To lekarstwo na chrapanie działa pozytywnie głównie jeśli chodzi o drożność nosa. W przypadku tego leku można zauważyć, że ma nowoczesną formę aplikacji. Plastry nakleja się na nos, aby uzyskać poszerzenie przewodów nosowych. Trzeba jednak pamiętać, iż jeśli chrapanie ma inną przyczynę niż tylko zatkany nos, wtedy taki środek nie będzie mógł zadziałać. Zaletą tego preparatu jest brak sztucznych składników.

6. Snoreeze listki

Podobnie jak część środków znanych jako leki przeciw chrapaniu bez recepty, również preparat Snoreeze bazuje głównie na naturalnych składnikach. Jego celem jest zmniejszenie wibracji, które wywołują chrapanie. Podobnie jak Silence Snoreeze w formie listków jest środkiem przyjmowanym doustnie. Wadą tego typu preparatów jest możliwość wywołania ataku alergicznego u osób, które są uczulone na zioła.

Niestety nie zawsze farmakologiczne leki przeciw chrapaniu są skuteczne.

Warto pamiętać, że na chrapanie lek nie zawsze jest pomocny. Poza rankingiem środków stricte farmakologicznych, które bądź co bądź są zazwyczaj mocno inwazyjne, znajduje się opaska przeciw chrapaniu. Jej główną zaletą jest skuteczne działanie. Także w przypadku, gdy powodem chrapania nie jest zatkany nos, a opadające podniebienie miękkie. Może być ona stosowana także przez te osoby, które nie mogą zażywać środków na bazie naturalnych olejków eterycznych. Warto także pamiętać, że nie każdy lubi ogólnie zażywać środki doustne. Opaska przeciw chrapaniu sprawdzi się w takich przypadkach znacznie lepiej niż wyżej wymienione środki.

Źródła:
  1. Chazan, Ryszarda. “Klasyfikacja, obraz kliniczny i diagnostyka zaburzeń oddychania w czasie snu.” Via Medica (2007): 15-19.
  2. Kozuszek, R. “Uciążliwe chrapanie. Sposoby na przestrzeganie ciszy nocnej w łóżku.” Poradnik Gospodarski 01 (2013).

Dodaj komentarz