Uciążliwe chrapanie. Leczenie i zapobieganie

 

Życie stawia przed nami wiele wyzwań, praca zawodowa, utrzymanie rodziny, obowiązki domowe. Żyjemy więc w ciągłym biegu, stres towarzyszy nam każdego dnia, dlatego bardzo ważny jest dobry sen. Zarywane noce, niewystarczalna ilość snu to tylko niektóre z przyczyn naszego złego samopoczucia. Jakość naszego snu ma znaczenie. Jeśli więc przesypiasz dziennie 8 godzin, a wciąż budzisz się niewyspany i zmęczony, przyczyną może być chrapanie. Nikt nie rodzi się z tą dolegliwością. Nabywa się ją z wiekiem, warto więc dowiedzieć się, jak sobie z nią poradzić. Problem ten dotyka coraz większej liczby naszego społeczeństwa, przede wszystkim mężczyzn po 40 roku życia.


Nawigacja:

Chrapanie leczyć trzeba możliwie jak najszybciej

Na początku należy poznać przyczynę, można na przykład zasięgnąć opinii internautów, wystarczy wpisać w wyszukiwarce “chrapanie leczenie” lub “jak zapobiec chrapaniu”. Odpowiedzi są często bardzo przydatne, gdyż można porównać ich doświadczenie z własnym, zadać pytania, podyskutować. Polecane jest, aby przyjrzeć się własnemu życiu, a mianowicie naszym przyzwyczajeniom.

Leczenie chrapania a zdrowe nawyki

Leczenie chrapania warto zacząć od zmiany trybu życia z siedzącego na bardziej aktywny. Zaleca się godzinę wysiłku fizycznego każdego dnia. Dla osób, które cierpią na nawał obowiązków i nie mają na to czasu, aby wyjść na spacer czy pobiegać, sugeruje się, aby zamiast dojeżdżać do pracy samochodem, przesiadły się na rower. Jest to pierwsza z metod jak zlikwidować chrapanie. Kolejnym sposobem jak zwalczyć chrapanie jest zmiana diety, a więc rezygnacja z fast foodów, słodyczy oraz ciężkostrawnych produktów, a więc należy się pożegnać z ukochanym schabowym!

Jak leczyć chrapanie specjalnymi środkami i preparatami?

Ludzie z którymi pracujemy również mogą okazać się przydatni. Jeśli rzucimy na forum w trakcie trwania przerwy obiadowej hasło “chrapanie jak leczyć, pomocy!”. Dla osób, które uważają ten problem za wstydliwy, poleca się wizytę u lekarza, gdyż jest on osobą, która spędziła długie lata na zgłębianiu wiedzy o ludzkim ciele i na pewno posłuży swoją radą w kwestii jak leczyć chrapanie. Dodatkowo na rynku istnieję specjalne środki farmakologiczne, które dostępne są bez recepty, występują one w postaci sprayu do nosa, które mają za zadanie nawilżać śluzówkę nosa. Należy jednak zapoznać się dokładnie z ich składem, gdyż mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób nadwrażliwych na niektóre składniki.

Jak wyleczyć chrapanie jeżeli nic z powyższego nie działa?

Wietrz pokój zanim udasz się na spoczynek, świeże powietrze nie tylko zapewni lepsze dotlenienie mózgu, ale może również zniwelować chrapanie. Można również zainwestować w specjalną opaskę na chrapanie. Tą zakłada się na twarz, jest ona dostępna w aptece lub sklepach internetowych w bardzo przystępnych cenach. Przyczyną chrapania często jest wybór złej poduszki, warto również pójść tym tropem. Chrapanie jest przykrą dolegliwością, która może namieszać w naszym życiu. Nie warto się jednak poddawać, a spróbować samodzielnie poradzić sobie z tym problemem, jeśli się nie uda, wizyta u lekarza specjalisty będzie konieczna.

Źródła:
  1. Kwiatek, U. L. “Chrapanie-problem dorosłych mężczyzn.” Brać Łowiecka 03 (2013).
  2. Kozuszek, R. “Uciążliwe chrapanie. Sposoby na przestrzeganie ciszy nocnej w łóżku.” Poradnik Gospodarski 01 (2013).

Dodaj komentarz