Jak nie chrapać w nocy i dać spać najbliższym?

 

Każdy człowiek z biegiem lat uskarża się na coraz więcej rzeczy. Pogarsza się wzrok, słuch również nie jest już taki jak w wieku 18 lat. Człowiek zaczyna też chrapać. Problem ten dotyczy przede wszystkim mężczyzn, którzy ukończyli 40 rok życia, oczywiście nie jest to reguła, gdyż niektórzy panowie ( i panie) chrapią czasów młodości. Co zrobić aby nie chrapać? Warto zacząć od sposobów, które nie będą wymagały interwencji lekarza oraz które można wykonać w domu. Jednym ze sposobów jak nie chrapać jest zmiana stylu życia na bardziej aktywny. Już godzina wysiłku fizycznego powinna pomóc, szczególnie polecane jest bieganie, spacery, pływanie czy jazda na rowerze.


Nawigacja:

Sposób w jaki nie chrapać w nocy

Należy wietrzyć pokoje, a przede wszystkim sypialnię, gdyż to tak spędzamy noce. Dopływ świeżego powietrza zadziwiająco działa na gardło i może zmniejszyć uciążliwość problemu. Nie jest jednak w stanie całkowicie zniwelować problemu. Zmiana diety to jeszcze jedna z metod, które znane są od wielu lat. Rezygnacja z ciężkostrawnych, tłustych potraw może być rozwiązaniem na problem, co zrobić by nie chrapać.

Co zrobić, by nie chrapać podpowie lekarz!

Lekarz pierwszego kontaktu po przeprowadzeniu wstępnego rozpoznania, wypisze skierowania do laryngologa. Lekarz ten musi zbadać czy pacjent nie cierpi na jedną z wymienionych chorób; przerośnięcie migdałków, polipy czy też skrzywienie przegrody nosa. W przypadku którejkolwiek z nich, niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Co zrobić, aby nie chrapać w nocy podpowie też pani w aptece!

Dostępne są specjalne leki dla osób, które chcą zwalczyć ten problem. Są to między innymi spraye, których skuteczność nie jest jednak zbyt wysoka. Internauci twierdzą, iż zakup takich środków jest wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Ponadto spraye wykazują tendencje uczulające i podrażniające, jeśli jednak decydujesz się spróbować tej metody, koniecznie uważnie przeczytaj ulotkę. Nie istnieją żadne tabletki cud na które czasem namawiają naciągacze, żądając za nie ogromnych pieniędzy, nie warto się na to nabierać.

Co zrobić z chrapaniem jeśli nic z powyższego nie działa?

Można również wypróbować opaskę na chrapanie, metoda jest dosyć innowacyjna, ale dlaczego nie spróbować? Opinie na temat tego produktu, zachęcają do jego kupna, nie jest od drogi, a więc nawet w przypadku niepowodzenia, nikt nie będzie rozpaczał. Co najważniejsze, przy stosowaniu opaski nie występują żadne skutki uboczne, gdyż nie następuje ingerencja w naszym organizmie.

Dwa zdania podsumowania.

Chrapanie jest problemem, który dotyka zarówno osobę chrapiącą, jak i jego bliskich. Nie wolno go lekceważyć, gdyż może być nie tylko niebezpieczny dla zdrowia, ale przede wszystkim dla życia. Pożegnanie się z chrapaniem, będzie również pożegnaniem z rozdrażnieniem, bólami głowy, przemęczeniem, apatią, a w nielicznych wypadkach, także z chorobą zwaną bezdechem, która może zakończyć się nawet śmiercią. Leczenie warto rozpocząć od nieinwazyjnych zmian w życiu, powinny pomóc!

Źródła:
  1. Ścierski, Wojciech, et al. “Diagnostyka przesiewowa zaburzeń oddychania podczas snu u chorych z kardiomiopatią rozstrzeniową.” Annales Academiae Medicae Silesiensis. Vol. 4. No. 68. 2014.
  2. Pardak, Piotr, Piotr S. Paprzycki, and Lech Panasiuk. “Ocena przydatności wybranych elementów badania lekarskiego w prognozowaniu stopnia ciężkości obturacyjnego bezdechu sennego.” Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 20.3 (2014).

Dodaj komentarz