Chrapanie – problem u dzieci i dorosłych

 

Co to jest chrapanie? Chrapanie to utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe, powodujący turbulencje, które wprawiają podniebienie i języczek w drgania. Najczęściej występuje w trakcie snu, podczas wdechu powietrza. Choć nie zagraża życiu, może być objawem groźnego bezdechu sennego.


Nawigacja:

Powiązanie chrapania z bezdechem sennym

Bezdechem nazywamy okresowe zatrzymania oddechu podczas snu, które prowadzi do zmian czynności naczyń krwionośnych a w rezultacie do niedokrwienia serca u osób ogólnie zdrowych. To choroba charakteryzująca się wielokrotnymi, powtarzającymi się epizodami zatrzymania lub znacznego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe na poziomie gardła,przy wzmożonej pracy mięśni oddechowych. Moment bezdechu lub spłycenia oddychania musi trwać dłużej niż 10 sekund.

Co to jest bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny (w skrócie OBS ) jest chorobą, którą medycyna zajęła się stosunkowo niedawno. Zdecydowana większość pacjentów niestety nie została jeszcze objęta opieką, przez wieloletni skryty przebieg choroby. Najczęściej problem chrapania dotyczy mężczyzn jednak zaobserwować go można coraz częściej również u dzieci.

Chrapanie u dziecka a przerost migdałka gardłowego

Chrapanie dziecka występuje najczęściej poniżej 6 roku życia i zazwyczaj spowodowane jest przerostem migdałka gardłowego. Wspomniane chrapanie przez nos często związane jest z takową chorobą. Jeśli dziecko ma również kaszel mamy do czynienia z przeziębieniem, a chrapanie ustąpi najpewniej po ustąpieniu objawów chorobowych i nie mamy powodu do niepokoju. Chrapanie u dziecka występuje przy infekcji górnych dróg oddechowych, w których zalega wydzielina. Warto także wziąć pod uwagę stan zatok dziecka, gdyż częste infekcje związane z nimi mają wpływ na chrapanie przez nos. Jeśli chrapanie występuje u niemowląt może być skutkiem niewyspania, zmęczenia,bądź produkcją nadmiernej ilości śliny obecnej przy ząbkowaniu.

Chrapanie dotyczy około 30% wszystkich kobiet!

Wśród przyczyn najczęściej wymienianych mówi się o nadmiernym spożywaniu alkoholu, otyłości, warunkach anatomicznych górnych dróg oddechowych czy obwodzie szyi. Jako przyczynę chrapania kobiet podaje się również wydzielanie niektórych hormonów. Jednym z nich jest testosteron. Chrapanie w nocy często występuje także u ciężarnych kobiet. Według szkockich naukowców prawdopodobieństwo chrapania u kobiet będących w trzecim trymestrze ciąży jest nawet trzykrotnie wyższe,niż w przypadku kobiet, które w ciąży nie są.

Dlaczego kobietom często dolega chrapanie w ciąży?

Chrapanie w ciąży jest skutkiem związanym z przyrostem wagi i gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w okolicy szyi, a więc i górnych dróg oddechowych. Wiele kobiet w ciąży skarży się również na zmniejszoną odporność i częstsze przeziębienia, które również przyczyniają się do zatkania nosa. Kolejną przyczyną chrapania u kobiet w ciąży jest pojawiający się u wielu przyszłych mam obrzęk śluzówki nosa. Znacznie utrudnia on przepływ powietrza. Wyniki sugerują również, że z chrapaniem w ciąży wiąże się większe prawdopodobieństwo cesarskiego cięcia i niskiej wagi urodzeniowej dziecka.

Pamiętaj! Problem z chrapaniem nie powinien być lekceważony!

Skutkuje niewyspaniem i ogólnym rozdrażnieniem osób chrapiących, jak i wszystkich narażonych na jego słuchanie w ciągu nocy. Problem z chrapaniem dotyczy sporej części naszego społeczeństwa i starając się wyjść chrapiącym na przeciw stworzono wiele sposobów aby je zlikwidować. Najpierw jednak przy długotrwałym chrapaniu należy skontaktować się z lekarzem, który dzięki badaniom znajdzie przyczynę chrapania. Warto także spróbować środków przeciw chrapaniu dostępnych w aptece. Możemy znaleźć preparaty w sprayu, plastry na nos. Wspomóc nas może także spanie na boku. Rodzinie osób chrapiących zdecydowanie polecam stopery do uszu, na pewno zminimalizują słyszalność głośnego chrapania i pozwolą zasnąć.

Źródła:
  1. Chazan, Ryszarda. “Klasyfikacja, obraz kliniczny i diagnostyka zaburzeń oddychania w czasie snu.” Via Medica (2007): 15-19.
  2. Bielicki, Piotr, Tadeusz Przybyłowski, and Wacław Droszcz. “i wsp.: Rodzinne występowanie dolegliwości charakterystycznych dla obturacyjnego bezdechu podczas snu.” Pneumonol. Alergol. Pol 74 (2006): 59-62.

Dodaj komentarz